PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=118741}

Dryfujące obłoki

Kauas pilvet karkaavat
7,4 1 102
oceny
7,4 10 1 1102
7,0 5
ocen krytyków
Dryfujące obłoki
powrót do forum filmu Dryfujące obłoki

Uwielbiam

ocenił(a) film na 10

Skandynawskie kino - antidotum na ten cały plastik z Zachodu

Vellamo

Przepraszam, ale fińskie kino to nie jest kino skandynawskie
Bez żadnego przesadzania można powiedzieć, że j. polski jest bardziej podobny do języków skandynawskich (prawie identycznych względem siebie- szwedzki, duński, islandzki, norweski) niż j. fiński, który z językami skandynawskimi nie ma kompltenie nic wspolnego. J. polski jest podobnie jak j. skandynawskie j. indo-europejskim, a fiński to jezyk uralski. Język fiński jest podobny do j. estońskiego i języków niektórych ludów z płn-zachodniej Rosji oraz Syberii i dalej do Węgierskiego.
Czy Finlandia jest Skandynawią? Finowie dzielą się na tych co twierdzą, że mimo, że Finowie nie są Skandynawami to Finlandia jest Skandynawią (z uwagi na wpływy szwedzkie) oraz na tych, którzy wolą żeby tak nie mówić. Ponieważ wiąże się to z czasem złego traktowania przez Szwedów. Ja, jestem w połowie Finem, w połowie Polakiem i należe do tej drugiej grupy, uważam, że Finlandia nie jest krajem Skandynawskim, Finlandia to poprostu Finlandia, najbliżej jej do Estonii, Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów, język jest najbardziej podobny, tak jak Estonia Finlandia miała szwedzkie i rosyjskie panowanie.

ocenił(a) film na 10
juhamatti

Oczywiście, że kino fińskie jest zaliczane do zjawiska zwanego "kinem skandynawskim", z którym wszelkie kwestie lingwistyczne i etniczne nie mają nic wspólnego.
PS. Dzięki za "wykład" z językoznawstwa, ale piszesz do studentki Filologii fińskiej na UAM oraz Religioznawstwa na UJ, która prawdopodobnie zna się na rzeczy lepiej od Ciebie ;)

użytkownik usunięty
Vellamo

Filologia fińska na UAM-ie, gratuluje wyboru :) ....mam nadzieje, że dostanę się tam na filologie szwedzką oraz będę miała możliwość nauczyć się choć trochę fińskiego(niestety aktualnie mój zasób słownictwa jest bardzo ubogi, ograniczony do paru stwierdzeń, przerażają mnie dłuższe fińskie zdania, nie jest on językiem tak prostym jak norweski, duński czy szwedzki)...Ale miałam pisać odnośnie Twego komentarza na temat kina skandynawskiego. Moim zdaniem to ambitne filmy, nie tylko skandynawskie, są 'antidotum na plastik z zachodu'. Owszem, Skandynawowie produkują dużo ambitnych filmów. Niestety, coraz częściej można spotkać filmy komercyjne - lekkie komedie, może nie aż tak działające na nerwy jak te amerykańskie, ale jednak świadczące o tym, że era Bergmana minęła i pozostały po niej tylko echa...Moim zdaniem świetne filmy produkują dziś Duńczycy i Finowie, ale wiadomo - każdy kraj ma perełki w swojej kinematografii :)

Finowie to nie są żadni Skandynawowie! Nie są ze Skandynawami nawet odrobinę spokrewnieni, ba są dalsi etnicznie Skandynawom niż Polacy, Portugalczycy czy Włosi.
Zanim coś napiszesz sprawdź w internecie hasło (chociażby na Wikipedii)- "Skandynawowie", a potem pisz głupoty.
Fin mieszkający w Polsce, na sugestie tego typu odpowiedział: "Nie znam żadnego Fina, który by zaliczał Finlandię do Skandynawii, a tym bardziej Finów do Skandynawów".
W Finlandii, tak jak na Łotwie czy Estonii, istnieją tylko wpływy skandynawskie przez szwedzkie panowanie i tyle i klasą rządzącą byli Szwedzi, ale było tam też panowanie rosyjskie 110 lat.

Skandynawowie (Szwedzi, Islandczycy, Duńczycy, Norwegowie, Farerowie, Alandczycy) – grupa ludzi posługujących się językami z grupy języków skandynawskich (północnogermańskich), z rodziny indoeuropejskiej. Liczy ok. 18 mln osób. Ich przodkami są Normanowie (Ludzie Północy).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones