PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=231796}

Światła o zmierzchu

Laitakaupungin valot
6,7 1 369
ocen
6,7 10 1 1369
7,0 3
oceny krytyków
Światła o zmierzchu
powrót do forum filmu Światła o zmierzchu

Bohaterem jest zagubiony w otaczającej rzeczywistości, można by rzec nieładnie –
jełop. Ma problemy z relacjami międzyludzkimi, nie ma kobiety, ani prawdziwych
przyjaciół, ma za to dającą kokosów ani satysfakcji pracę ochroniarza w centrum
handlowym. Możesz budzić politowanie, lub podirytowanie swoją nieudolnością. Na
swój sposób, poprzez swoją, można by rzec niewinność, może też budzić sympatię.
Nasz bohater w swoim nieudanym życiu ma jedną bardzo cenną rzecz – nadzieję.
Wszystko jest, jak mówi, tylko tymczasowe. Planuje założyć własną firmę. Raptem jego
los odmienia, się z pozoru na lepsze, gdy poznaje pewną kobietę.

Kaurismäki w typowy dla siebie, oszczędny środkach sposób opowiada historię
człowieka nieporadnego, nieprzystosowanego, nie potrafiącego odnaleźć się w
otaczającym świecie. Unika efekciarstwa w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu. Unika
wyszukanych nienaturalnych dialogów, przeginając wręcz w drugą stronę – dialogi są
szczątkowe i obrazują jak mało bohaterowie mają sobie do powiedzenia. Mało emocji,
mało pasji w życiu, pogodzenie z losem, ale jednocześnie nadzieja. Cała ta z pozoru
pesymistyczna historia, bez klasycznego happy endu, ma prosty i w gruncie rzeczy
optymistyczny wydźwięk, wystarczy dotrwać do ostatniej sceny. A i kilka
humorystycznych akcentów wkradło się gdzieś po drodze, muszę przyznać, że nawet
się pośmiałem.

Dla osób zaznajomionych z twórczością Fina nie powinno tu być większych
niespodzianek, ani na plus, ani minus. Pozostałym radziłbym jednak zacząć od
wcześniejszych pozycji Akiego (?).

ocenił(a) film na 10
kangur_msc_CM

Nieprawda, napewno Kaurismaki nie chciał przedstawić bohatera jako jełopa!!!, jest to zupełnie błędne i głupie myślenie. Pokazał człowieka, jakich sporo w Finlandii, o takim typie osobowości, który nie zgadza się z nowoczesnym stylem życia. Tytuł idealnie mówi o co chodzi w filmie. To właśnie bohater jest tym światłem o zmierzchu, kimś porządnym, dobrym i uczciwym, którego Kaurismaki chce wywyższć, zmierzchem Kaurismaki nazywa dzisiejszy świat, komercjalizm, który jest dla niego dość odrażający.

ocenił(a) film na 7
juhamatti

Wiesz, ja rozumiem, że "bohater jest tym światłem o zmierzchu, kimś porządnym, dobrym i uczciwym,", ale dla mnie w tej postaci jest wiele z Idioty, czyli Księcia Myszkina. Jego dobroć i uczciwość graniczą z dziecinną naiwnością. A jego szlachetność jest bardzo krótkowzroczna i jakby się zastanowić może mieć negatywne skutki. Jełop może być człowiekiem dobrym i uczciwym, ale pozostanie jełopem. Światłem o zmierzchu może być, ale światło albo dotrwa dnia i wszystko dostosuje się do światła, albo wcześniej zgaśnie i dostosuje się do zmierzchu. Tym światłem nie musi być bohater, może być nim także jego nadzieja. I nie odnoszę wrażenia, jakoby Aki wywyższał bohatera. Owszem, stawia go on naprzeciw "reszty", ale pokazuje nie tylko jego dobre strony, ale też to, co ja bym nazwał "jełopowatością" - to ta cecha czyni z niego narzędzie w rękach zła. Dobry człowiek, aby czynić dobro powinien być rozważny, nie tylko dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones